?

Log in

No account? Create an account
муровані костели і каплиці

Мої подорожі і не тільки...

Архітектура, природа, люди та життя навколо

Previous Entry Share Next Entry
Скварява ( Skwarzawa ), Золочівський район
муровані костели і каплиці
vicarman
КОРОТКА ПОДОРОЖ ЗОЛОЧІВЩИНОЮ (продовження).

Ось вже Скварява. Точніше її початок, адже село простягається далі на південь, майже до залізниці. Скварява велика і стара за віком, а перша її назва – Шкварев. Рухаюся центральною вулицею в село і по правій стороні бачу першу старовинну розфарбовану фігуру. Це – св.Миколай.


Далі при дорозі бачив фігуру Богоматері. Ось вже центр Скваряви. На роздоріжжі є великий камяний хрест ( т. зв. Хрест Свободи ), поставлений з нагоди скасування панщини 3 травня 1848р.


Через дорогу стоїть чималий храм, який має п`ять верхів.


Коли збирався йти далі, випадково біля школи, недалеко дороги, побачив ось таку масивну каплицю з товстезними колонами.


На постаменті – розмальована фігура ангела з мечем та щитом в руках. На одній з основ під колонами бачу дату 1989р..


Далі рухаюся на захід. При дорозі насипаний курган, на вершині якого поставлена висока металева піраміда з хрестом на верху. Якщо б не напис на карті, то і не здогадався б, що це символічний пам`ятник Маркіяну Шашкевичу, тобто зменшена подібна копія з відомого оригіналу, який стоїть на Білій ( Лисій ) горі біля с.Підлисся.


Поблизу залізниці, праворуч дороги до с.Стадня, колись стояв млин ( сьогодні тут залишилися будівлі, очевидно, колишнього колгоспу ). Недалеко моста повертаю ліворуч і йду попри цвинтар і залізницю до залізничної станції Скваржава. Саму будівлю як і залізницю одночасно збудували у 1870-х рр.


Сьогодні колишня стара будівля практично не функціонує ( пишу “практично”, бо на протязі години чекання на потяг з комина раптом з`явився дим ). Зал очікування для пасажирів виглядає немов після війни. Ефект підсилюють деякі забиті дошками вікна і двері…

Врешті з-за повороту з`явилася тернопільська електричка – все, пора додому…